10 Soruda Diş Beyazlatma

0
726

1.Dişlerim Daha Beyaz Olabilir mi?

Günümüzde bir çok yöntem ile daha beyaz dişlere sahip olmak mümkündür. Diş yüzeyine beyazlatma ajanı sürülerek dişin rengini ağartma işlemine  ”diş beyazlatma” ya da ”bleaching” diyoruz. Beyazlatma işleminin başarılı olabilmesi için dişlerin neden renklendiğinin tespit edilmesi gerekir.

2. Diş Renklenmeleri Neden Olur?

En önemli sebebi alışkanlıklarımızdır. Yediklerimiz ve içtiklerimiz diş dokusunun içinde birikerek dişte renklenmelere sebep olur. Çok sık tüketilen siyah çay, kahve, nikotin, alkollü içecekler ve bazı bitki çayları örnek olarak gösterilebilir. Bunların dışında ki sebepler ise şöyle sıralanabilir;

 • Dişin aldığı darbe zamala dişin koyulaşmasına sebep olabilir.
 • Aşırı flour kullanımı,
 • Bazı antibiyotiklerin kullanımı,
 • Bazı hastalıklar,
 • Bazı ağız gargaraları,
 • Bazı dolgu maddeleri,
 • Bazen kanal tedavilerinden sonra,
 • Diş minesinin zarar gördüğü durumlar,

3. Her Renklenmiş Diş Beyazlar mı?

Yukarıda belirtilen sebeplerden kaynaklı çoğu renklenme beyazlar. Diş minesinin yapısı tamamen ya da kısmen zarar görmüşse diş beyazlatma uygulaması yapılmaması gerekir. Bunun dışında, dişlerde hassasiyet varsa, çürükler varsa, hamilelerde, 18 yaş altındaki bireylerde, aşırı sigara içenlerde diş beyazlatma yapılmamalıdır.

4. Diş Beyazlatma Yönteminde Dişler Nasıl Beyazlıyor?

Dünyada en yaygın olarak kullanılan ve kimyasal adı hidrojen peroksit olan solüsyon, dişin içinde biriken artıklara değdiğinde parçalayarak dişin içinden oksijen ile dışarı atılmasını sağlar. Hidrojen peroksitin etkili olması için belli sürede uygulanması ve taze hazırlanmış olması gerekir.

5. Diş Beyazlatma Nasıl Uygulanır?

 • Ofis tipi dediğimiz muayenehanelere uygulanan,
 • Ev tipi dediğimiz ev ortamında uygulanan
 • Hem ev, hem ofis tipi kombin uygulama teknikleri vardır.

6. Market Tipi Diş Beyazlatma Ürünleri İşe Yarar mı?

Marketlerde satılan beyazlatma ürünlerinin içindeki etken madde (hidrojen peroksit) çok düşük dozda olduğu için dişin rengini açmaya yeterli olmayacaktır.

7. Diş Beyazlatma Dişlere Zarar Verir mi?

Diş Hekimi kontrolünde yapıldığı sürece zararı yoktur. Beyazlatma esnasında kullanılan hidrojen peroksit oldukça yakıcı olduğu için uzun süre ve seansta kullanılması dişin çevre dokularına zarar verebilir.

8. Diş Beyazlatma Kaç Gün Sürer?

Renklenmenin sebebine ve şiddetine göre 1 seansta sürebilir, 6 ay da. Klinik ortamında uygulama haftada 1, en fazla 4 kez uygulanırken ev tipi beyazlatma 6 ay kullanılabilir. Doğru uygulama tipine ve sürecine hekiminiz karar verecektir.

9. Diş Beyazlatma Sırasında Dişlerde Hassasiyet Olur mu?

Bazı durumlarda hassasiyet ile karşılaşılabiliyor. Bu durumlarda beyazlatma tedavisine ara verilmelidir. Bu durum en fazla 1-2 gün sürer ve sonra geçer. Geçmediği durumlarda hekiminize başvurunuz.

10. Beyazlatma Tedavisi Yapılmış Diş Eski Rengine Döner mi?

Genel olarak alışkanlıklara bağlı bir renklenme varsa ve beyazlatma işleminden sonra alışkanlıklar devam ettiği sürece, beyazlatılmış diş eski rengine dönme eğilimindedir. Beyazlatma tedavisinden sonraki 2 hafta boyunca diş renklenmesine sebep olacak alışkanlıklar sınırlanırsa ve bu süreçte olabildiğince dikkat edilirse bu sorunun önüne geçilebilir. Beyazlatma tedavisi bittiği an dişler bir miktar su kaybettiği için daha opak ve daha açık renkte görünür.