10 Soruda implant Tedavisi

0
660

1.İmplant Nedir? 

İmplant; diş eksikliğinde çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleridir.

2. İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş eksikliği estetik açıdan ve fonksiyonel açıdan (yemek yeme, konuşma..) bireyleri zorlayan bir süreçtir. Diş kayıpları olan bölgelerde ki çene kemiği fonksiyondan çıktığı için zamanla erimeye başlar. İmplant uygulaması bu erimeyi önemli ölçüde engeller. Tek diş eksikliğinde öndeki ve arkada ki dişleri kesip küçülterek köprü yapmak yerine tek bir implant yapılarak hem çene kemiği korunmuş hemde önündeki ve arkasındaki sağlam diş kaplanmaktan kurtulmuş olur. Dişsiz alt ve üst çenelerde, büyük azı dişlerin kaybı durumunda dişsiz olarak sona eren arka bölgelere takılıp çıkarılabilen bir protez yerine bir veya daha fazla implant ile sabit bir köprü yapılabilir.

3.Kimlere İmplant Uygulanabilir?

18 yaşını geçmiş, genel sağlık durumu olabildiğince iyi olan, ağız hijyeni düzgün ve yeterli miktarda kemiğe sahip olan her bireye implant uygulanabilir. Kemik seviyesi yetersiz olan hastalara ise kemik tozu takviyesi gibi ekstra tedavi türleri uygulanır.

4. Kimlere İmplant Uygulanamaz?

18 yaş altı kemik büyüme ve gelişimini tamamlamamış genç bireylere,

5 sene içerisinde radyoterapi görmüş bireylere,

Sigara kullanımı ağız içindeki yara iyileşmesini baskıladığından ve implant başarısını düşürdüğünden; sigara kullanımı çok fazla olan bireyler implant uygulaması çok uygun görülmez,

Diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon, hemofili (kan hastalığı) gibi sistemik hastalığı olan bireylere, bifosfonat (kemik erimesinde kullanılan ilaç türü), kortikosteroid (kortizon türevi ilaçlar) veya immun sistemi (bağışıklık sistemi) baskılayıcı ilaç kullanan bireylere doktorları ile konsültasyon (hekimler arası iletişim)  yapılıp uygun görülürse implant uygulanabilir.

5. İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplantlar; cerrahi bir prosedürle çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlaması en önemli kriterlerdendir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile o bölgenin uyuşturulması yeterlidir.

6. İmplant Tedavisi Sonrasında Bakım Gerekir mi?

İmplant tedavisi de aslında kendi dişlerimiz gibi bakım ve doktor kontrolü gerektiren bir tedavi yöntemidir. İmplant yapıldıktan sonra eğer dişler düzgün fırçalanmıyorsa, diş hekimi kontrolüne uygun aralıklarla gidilmiyorsa; kendi dişlerimiz zarar gördüğü gibi implantlar da zarar görebilir.  İyi bir ağız bakımı yapılamadığında, implantların çevresindeki dişeti iltihaplanarak doğal dişe benzer şekilde dişeti hastalıklarının oluşmasına ve implantların kaybedilmesine varan sorunlara neden olabilir. Doğal dişlere olduğu gibi, implantların çevresine de doğru bir ağız bakımı uygulayıp, rutin kontrollere gittiğinizde; implantlarınızı uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

7. İmplant Üstü Protezler İçin Ne Kadar Beklenmelidir?

Cerrahi operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 1-3 ay kadar beklenir. İmplant kemiğe kaynadıktan sonra üzerine oturtulacak olan protezler, birkaç seans da uygulanır. Toplamda 1-4 ay süren implant tedavisi sonucunda hastalar doğal dişe en yakın sonucu elde etmekte ve uzun ömürlü dişlere kavuşmaktadırlar. Bazı durumlarda çene kemiğinin seviyesine ve sağlamlığına göre implantın yerleştirildiği aynı seansta ölçü alınıp 4 5 gün içinde üst protezler takılabilir.

8. İmplant Operasyonu Sırasında Ağrı, Acı Olur mu?

İmplant tedavisi ileri cerrahi olmadığı sürece kanal, dolgu, diş çekimi tedavilerinden daha kolay bir tedavi haline gelebilir. Ağrısız bir tedavi için lokal (bölgesel) anestezi yeterli olacaktır. Operasyon sonrasını konforlu geçirmek için hekimin verdiği ilaçları düzenli kullanmakta fayda vardır. Bireyin ağrı eşiğine göre de değişiklik gösterir tabi 🙂

9. Vücut İmplantları Reddeder mi?

Titanyum doku dostu bir materyaldir. Bu nedenle, implant üretiminde uzun süredir titanyum kullanılmaktadır. İmplantın vücut tarafından reddedilmesi, yani doku reddi oluşması söz konusu değildir. Fakat, iyileşme döneminde gelişen enfeksiyonlar ve hastalar tarafindan ağız hijyenine dikkat edilmemesi, fazla alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilir. Buna bağlı olarak implant kaybedilebilir.

10.İmplantın Markası Önemli midir? İmplantın Kalitelisi Olur mu?

Titanyum tekel bir materyaldir. Dünyanın her yerine dağıtılan implantların hepsi aynı malzemeden yapılırlar. Sadece implantların işlenme şekilleri farklıdır. İmplant markası seçmek yerine doğru hekimi seçebilmek daha önemlidir. İmplant konusunda uzman bir hekim kullanması gereken en iyi ve en doğru markayı sizin için seçecektir zaten. Dünyanın en iyi arabasının direksiyonuna dünyanın en kötü şöförü geçtiğinde arabadan beklenen performans nasıl alınmayacaksa. Dünyanın en pahalı en kaliteli implantıda yanlış bir elde yanlış bir uygulama ile çöp olacaktır. Marka araştırmayın hekim araştırın 🙂