Ağız Kokusuna Karşı Dilinizi De Fırçalayın

0
763

Dil neden ağız kokusu yapar?

Dile pürüzlü bir görünüm veren, dilin üzerinde ve yan kısımlarında bulunan küçük çıkıntılar vardır. Bu çıkıntılara dil papillaları denir. Bu papillalar içlerinde tat tomurcukları bulundurur ve tat almaya yararlar.

Dil Papilları

 

Bu papillalar girintili çıkıntılı yapıda oldukları için dilin üzerinde besin artığı birikimine sebep olurlar. Özellikle dil kökü dediğimiz boğaza yakın kısımda besin artıklarından kaynaklı bakteri birikimi çok fazladır. Dilimizi fırçalayıp o bakterileri oradan uzaklaştırmadığımız takdirde şiddetli ağız kokusuyla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz bir sondur. Ağız kokusu, %87’lik bir oranla ağız içi kaynaklı sebeplerden oluşur (dil,diş, diş eti). Bunun %51’lik kısmı ise dile aittir. Bu çok büyük bir orandır. ”Dişim çürük değil diş eti hastalığım yok ağızım neden kokuyor?” diye düşünüyorsanız dilinizi çıkartıp ayna karşısına geçmenizi tavsiye ederim. Göreceksiniz ki pembemsi renkte olması gereken dilinizin üst kısmı sarı ya da açık kahve tonlarında bir renktedir.

Dil Temizliğini Nasıl Sağlayacağız?

Dilimizi, diş fırçasıyla ya da dil fırçası dediğimiz plastik aparatlarla temizleyebiliriz. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra en son dilimizi dışarı çıkartarak arkadan öne doğru özellikle dil kökü kısmını sert olacak şekilde süpürerek fırçalamalıyız. Dilin yan kısımları fırçalanmamalı yoksa yumuşak doku tramvası yaşanabilir. İlk zamanlar öğürme refklesi yaşanabilir ve dil fırçalama çile haline gelebilir. Ama zamanla bu refklese karşı duyarsızlaşacaksınız.

Diş Fırçası İle Dil Temizliği
Dil Fırçası ile Dil Temizliği