Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak

0
2157
Mother watching children brushing teeth

Herhangi bir konuda alışkanlık kazandırmak bir süreçtir. Bir defa bilgilendirme ile alışkanlık kazanılmaz. Davranış değişikliği kazanmak için önce birey o konuda bilgilendirilir, sonra tutum oluşturması sağlanır ve en son davranışa dönüştürür.

Diş fırçalama alışkanlığı çocuklarda 6 yaşına kadar kazandırılmalıdır. Çocuklar gördüklerini taklit eden bireylerdir. Eğer aynı ortamı paylaştığı ebeveynleri ya da aile fertleri düzenli olarak dış fırçalıyorsa ve çocuk bunu görüyorsa otomatik olarak alışkanlık kazanmaya başlar. 

Ortalama 6 yaşına kadar diş fırçalama alışkanlığı kazanamayan bireylerin ancak %23’ü sonradan düzenli fırçalama alışkanlığı kazanabiliyor. Diş fırçalama ile ilgili sürekli bilgilendirme ve eğitim vermek bireyde tutum oluşturmayı sağlar. Birey diş fırçalamaya niyetlenir. Ancak her zaman bu niyet davranışa dönüşmeyebilir. Eğer eğitim devam ederse bir süre sonra davranış değişikliği oluşmaya başlar.

 

Okul çağında ki bireylere alışkanlık kazandırmak biraz daha kolaydır. Örgün eğitimlerde verilen fırçalama eğitimleri grup psikoloji ile bireye daha kolay adapte edilebilir. ”Herkes dişini fırçalıyor, diş fırçalamak faydalı bir şey o zaman ben de fırçalayayım.” duygusu oluşturmak alışkanlık kazandırmakta faydalı olabilir.