“Diş Fırçalamak” Ağız Sağlığına Yetmiyor

0
1150

‘Ben düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum.’

Neden dişlerim çürüyor?

Neden ağızım kokuyor?

Neden diş taşları oluşuyor?

Çünkü; fırça, macun ve günde iki kez diş fırçalamak tek başına yeterli olmuyor.

Öncelikle dişlerimizi doğru teknikle fırçalamalıyız. Fırçamız ya dairesel hareketlerle gezinmeli dişlerimizin üzerinde ya da diş etiden dişe doğru süpürerek fırçalamalıyız ama muhakkak fırçamızın kılları diş etlerimize değmeli.

Diş ipi ve ara yüz fırçası kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Dişlerimizin sadece görünen yüzleri yok yan yüzlerinin de olduğunu unutmamalıyız. Ve dişlerimiz çoğunlukla ara yüzlerden çürür. İki dişin arasına sıkışan besin artıklarını diş ipiyle, eğer iki diş arasında ki boşluk daha geniş işe ara yüz fırçası ile uzaklaştırmalıyız.

 

Gargara kullanımını atlamamak lazım. Ağız hijyenini sağlayan yardımcı unsurlardan biridir. Özellikle geceleri yatmadan önce gargara yapmakta fayda var. Gece ağız içinde ki bakteri artışını engelleyerek daha fresh sabahlara uyanmamızı sağlar.

Ve en önemli unsurlardan biri dil temizliği. Bunun için dil fırçası ya da diş fırçası kullanabilirsiniz. Gün içinde tükettiğimiz besinler sadece dişlerimizde değil dilimizde de birikinti yapıyor. Dilimizin üzerini fırçalayarak orada biriken bakteri plaklarını da uzaklaştırmalıyız.

Son olarak atlanmaması gereken en önemli şey ise bir problememiz olsun olmasın düzenli olarak 6 ayda bir diş hekimimize kontrole gitmek.