Diş İpi Hakkında Her Şey

0
1159

Dişlerin birbirine komşu yüzlerinin arasına diş fırçasının kılları ulaşamamaktadır, bu nedenle diş arası temizliğine ayrıca ihtiyaç duyulmaktadır. Diş arası temizliği dişler sıkı ve araları diş eti ile tamamen doluysa diş ipi kullanmak, dişlerin arası aralık ve diş eti çekilmesi nedeniyle üçgen boşluklar varsa ara yüz fırçası kullanmak gerekir. İdeal olarak diş araları her gün veya en az gün aşırı temizlenmelidir.

Çocukların 12 yaşından sonra diş ipi alışkanlığı kazanması uygundur. 6-12 yaşlarında ebeveynler tarafından diş ipi uygulanarak çocuğa alışkanlık kazandırılmaya çalışılmalıdır.

Ağızında köprü protezi taşıyanlar için ucu protezin altına girebilen farklı tipte diş ipleri bulunmaktadır.

Diş iplerinin kesitleri yassı ve yuvarlak olan çeşitleri bulunmaktadır. Normal diş yapısında olanlar kesiti yuvarlak diş iplerini, diş yapısında sıkışıklık ya da çapraşıklık olanlar ise diş arasını ittirmek daha zor olacağı için kesiti yassı olan diş iplerini kullanması daha uygundur. Yassı kesitli diş iplerinin mumla kaplı olması sayesinde bu geçiş daha da kolaylaşmaktadır. Mumsuz diş ipleri arayüz çürüklerinin erken dönemde tespit edilmesinede yardımcı olmaktadırlar. Çürümeye başlayan diş yüzeyinde pürüzlenme ile madde kaybı söz konusu olduğundan diş ipi o bölgede takılmakta, liflenmekte ve deforme olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında diş hekimine müracaat edilmelidir.