Diş ipi nasıl kullanılır?

0
980

Diş ipi 30 cm kadar kopartılarak yaklaşık 10 cm’lik parça oluncaya kadar orta parmaklara sarılmalı, baş veya işaret parmakları arasına 1cm’lik hareket alanı bırakılmalıdır.

Sağdan sola veya ters yönde alt ve üst çenede ayrı ayrı sırayla dişlerin komşulukta olduğu her bir ara yüzde uygulanmalıdır.

Parmakların arasında sıkıştırılmış diş ipi dişlerin arasına dik olarak değil de iki dişin arasında hafifçe tek dişe C harfi şeklinde yaslanmış olarak ileri geri ovalama hareketi eşliğinde ve aynı zamanda aşağı yukarı ittirilerek diş ve diş eti birleşimine kadar ulaşılmış olmalıdır. Diş ipi karşı tarafa atlatılırken diş eti papilinin üzerinden yumuşak bir şekilde atlatılmalı ve diğer dişin arayüzünde hareket ettirilerek temizlenmelidir. Bu işlem her diş arasında tekrarlanmalıdır.

Diş ipi kullanımı zahmetli ve yorucu gibi gözüksede aslında alışkanlık kazanan kişiler için ortalama süresi bir dakikadır. İlk günler tecrübesizlik nedeniyle diş etlerinde kanamalar görülebilir. Ancak korkmadan kullanmaya devam edilmelidir. Alışkanlık kazanıldıkça durum değişecek ve diş etleri kanama yapmayacaktır.