Diş Sıkma İçin Botoks

0
884

Stres, barsak parazitleri, sinüs iltihabı, kaygı bozuklukları, öfke, sigara, alkol, sorunlu diş pozisyonları gibi sayısız nedenlerle gece uyurken diş sıkarız veya gıcırdatırız. Gün içinde çiğneme esnasında dişlere 7 ile 14 kilogram arasında kuvvet uygulanır. Oysa uykudayken bu kuvvet 150/200 kg’a çıkar.

Dişlere ve çenelere uygulanan bu aşırı kuvvet sadece dişlere ve diş etine değil, baş boyun ağrılarına, iç salgı bezlerinin çalışmasını engellemek gibi bir çok zararları vardır.

Diş sıkmanın ve gıcırdatmanın mutlaka engellenmesi gerekmektedir. Bunun için değişik tedavileri vardır. Bu tedavilerden birisi de çiğneme kaslarına botoks uygulamasıdır. Botoks sinir iletimini doza bağlı olarak azaltır ve çiğneme kaslarına aşırı kuvvet uygulanmasını önler. Gün içinde ihtiyacımız olan çiğneme basıncı fazlasıyla yetmesine rağmen gece basıncını azaltarak diş sıkmanın etkisini en aza indirir ve vücuda zarar vermesini önler. Botoksun etkisi uygulamadan 3 gün sonra başlar. 15 güne kadar artar. Bu düzeyde bir ay kadar kalır. Gittikçe azalır. 4/6 ay içinde tamamen geçer.