Dişlerimizi Doğru Fırçalıyor muyuz?

0
952
Young smiling woman cleaning teeth with toothbrush in bathroom

Dişlerimizi günde iki kez sabah akşam fırçalıyoruz. Peki fırçamızı doğru tutuyor muyuz? Macunu doğru miktarda kullanıyor muyuz? Fırçamız ağız içinde dişlerimizin her noktasına ulaşıyor mu? Dişlerimizin üzerinde biriken besin artıklarını uzaklaştırabiliyor muyuz? Fırçaladığımız süre macunun etki etmesi için yeterli oluyor mu?

Diş Fırçasını Doğru Tutmak

Fırçamızı sağlak isek sağ elimize, solak isek sol elimize alıp baş parmağımızı fırçamızın boyun kısmı başlangıcında ki tırtıklı kavisli alana yerleştiriyoruz. Fırçamız avucumuzda yukarı bakar pozisyonda olmalı her zaman. Eğer kullandığımız elimizle dişlerimizi çok sert fırçalayıp diş minesini aşındırıyorsak ters elimizle fırçalamalıyız ki fırçalarken uyguladığımız şiddet azalsın.

Sert fırçalamaktan aşınmış diş minesi

 

 

 

 

Kullanılan Macun Miktarı

Reklamlarda gördüğümüz gibi fırçamızın üzerini komple macunla kaplanmamalı. Aşırı macun kullanımına gerek yok. Fırçamızın ortasına ufak bir nohut büyüklüğünde macun sıkmamız yeterli olacaktır.

Doğru Fırçalama

Fırçamız her zaman diş etinden dişe doğru hareket etmelidir. Yani üst çenede yukarıdan aşağıya, alt çenede ise aşağıdan yukarıya doğru süpürme hareketi yapmalıyız. Altın kural fırçamız her zaman kırmızdan beyaza doğru hareket etmeli. Diş etinden dişe doğru. Fırçalamaya diş etiyle dişin birleşim yerinden değil diş etinin üzerinden başlamalıyız ki diş etimizde biriken besin artıklarını ve bakteri plaklarını da uzaklaştırabilelim. Ön yüzeyleri bu şekilde fırçaladıktan sonra iç kısımlarınıda yine aynı şekilde diş etinden dişe doğru süpürme hareketi yapıyoruz. Çiğneme yüzeylerini ise fırçamızı ileri geri hareket ettirerek fırçalıyoruz. Ön dişlerin iç kısımlarında fırçamızı dik tutmak işimizi kolaylaştıracaktır. Her bölgede 10’ar kere süpürme hareketi yapılmalıdır. Fırçalama işlemimiz yaklaşık 2 dakika kadar sürmelidir. Macun içerisinde ki flourür iki dakika sonra etkisini göstermeye başlamaktadır.