Doğru Diş Fırçalamayı Biliyor Musunuz?

0
1499

Öncelikli olarak büyüklüğü ve şekli ağıza uygun olan doğru diş fırçası seçilmelidir. Her fırçalamada diş macunu leblebi büyüklüğünde sıkılmalı ve diş fırçası ıslatılmadan fırçalamaya başlanmalıdır. Etkili bir fırçalama işlemi diş fırçası, diş macunu türü ve markasından daha fazla önem taşımaktadır. Mekanik temizleyici etkisi gösteren partiküllü içeriğinden dolayı jel halinde olan macunlardansa beyaz pat halindeki macun tercih edilmelidir. Fırçalama sırasında her adımda fırça kıllarının esnetilerek diş ve diş eti hizasında dairesel hareketlerle önce ovalama hareketi yapılması, ardından diş etinden dişe ve ağız boşluğuna doğru süpürme hareketi ile fırçalama sonlandırılmalıdır.

Fırçalama yaparken fırçanın baskısını ne çok hafif ne çok şiddetli tutmak lazım. Çok basınçlı fırçalamak dişlerin boyun bölgesinde aşınmalara neden olabilir. Sabah kahvaltıdan sonra akşam yatmadan önce günde iki kere diş fırçalamak yeterlidir. Günde dört veya beş kere diş fırçalanmasına bağlı olarak dişlerde aşınma, sıcak- soğuğa karşı hassasiyet oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden aşırı fırçalamakta tavsiye edilmeyen bir durumdur.

Akşam yatmadan önce yapılan ağız diş temizliği gün içinde yapılan temizlikten çok daha önemlidir. Geceleri ağız içindeki tükürük akışı neredeyse  durma noktasına gelmektedir. Bu sebeple dişler temizlenemez ve üzerindeki bakteri plakları kaldığı için dişte çürüme başlar.

Dişlerin fırçalanması gereken üç yüzü vardır. Bunlar;

  • Dudak ve Yanaklara Komşu Dış  Yüzler

Ağız açıkken fırça yanağın iç tarafına yerleştirilerek dişler kapanışa getirilmelidir. En arka dişlerden başlanarak fırça kılları diş- diş eti bölgesinde daire çizecek şekilde önce 8 kere ovalama sonra fırça kılları ile diş yüzeyi arasında 45 derecelik açı oluşturuyormuş gibi diş etinden dişe doğru süpürme hareketi yaparak temizlenmelidir. Bir fırça boyu öne ilerleyerek çene kavsi sağdan sola veya soldan sağa sırayla temizlenmiş olmalıdır.

  • Dile Komşu İç Yüzler

Sağdan sola veya tersi yönde üst ve alt çene ayrı ayrı temizlenmelidir. Dil tarafında dairesel hareketler zor olduğundan minik ovalamalar ve diş etinden dişe doğru 45 derecelik süpürme hareketi ile temizlenmelidir.

  • Üst ve Alt Çene Dişlerinin Karşılıklı Birbirine Temas Ettiği Çiğneyi Yüzler

Sağ ve sol, üst ve alt çene olmak üzere dört bölge ayrı ayrı temizlenmelidir. Dişlerin dizili olduğu doğrultuda ileri geri hareketlerle yapılmalıdır.