Periodontoloji

0
1052

Dişlerin bulundukları yerde devamlılığını sağlayan çevresindeki tüm destek dokulara ”Periodontal Dokular”(diş eti, çene kemiği, dişi kemiğe bağlayan dokular ve komşu diş yüzeyi) denir. Bu dokularda oluşan problemleri engellemeye ve çözmeye çalışan bilim dalına da ”Periodontoloji” denir. Yani halk dilinde diş eti hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır.

Diş eti hastalığının ilk evresi gingivitistir. Diş eti hastalığının belirtileri; dişetlerinin kanaması, kırmızı, şiş ve hassas dişetleri, dişlerden kolay ayrılabilen uzaklaşan dişetleri, dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı, sallanan ve giderek birbirinden uzaklaşan dişler, sürekli kötü ağız kokusudur.

Bu aşamada doğru müdahale edildiğinde tedavisi kolay ve çabuk cevap veren bir hastalıktır.  Bazen sadece diş taşı temizliği ve iyi bir ağız bakımı yeterli olabilir. Daha ileri evrelerde ”Küretaj” denilen diş etinin altını kazıma işlemi yapılır. Çok daha ileri evrelerde ise ”Flap Operasyonu” denilen cerrahi işlem yapılır. Flap operasyonu; kök çevresindeki temizliğin sağlanması amacı ile cerrahi olarak diş etini kemik üzerinden ayırarak kök yüzeylerinin kazınıp temizlenmesi ve diş etinin tekrar dikilerek kapatılmasıdır.