Anne Adayları, Dişlere Dikkat!

0
681

Anne olmaya karar veren her kadın muhakkak önce bir diş hekimine görünüp mevcutta ki diş ve diş eti sorunlarını gidermelidir. Problemsiz bir ağızla hamile kalmak hamilelik sürecinde anne adayları için büyük konfor olacaktır. Hamilelik sürecinde hormonlar, ağız florası ve ph (asit-baz dengesi) değişebilmektedir. Bu da ağız içinde ki minicik bir çürüğün hızla kocaman bir çürük olmasına sebep olabilir.

Toplumda yaygın olarak bilinen bebeğin anneden kalsiyum alması anneye diş kaybettirmez. Diş kayıplarının en büyük nedeni hamilelik sürecinde daha fazla besin tüketilmesi, sık sık atıştırmalıklar sonrasında diş fırçalamamak, sürekli kusmalardan kaynaklı ağız içindeki asiditenin bozulması ve sonrasında ağız hijyenine yeterince özen gösterilmemesi ve hamilelik gingivitası ( diş etlerinin hormanlardan kaynaklı kızarıp şişmesi diş eti kanaması) yüzünden dişlerini fırçalamaktan kaçınmasından kaynaklıdır.

Anne adaylarının hamilelik sürecinde ağız hijyenine çok daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Her öğünden sonra muhakkak dişler fırçalanmalıdır. Kustuktan hemen sonra değil yarım saat sonra dişler fırçalanmalıdır. Olabildiğince az şekerli yiyecekler tüketilmelidir.

Bu şekilde oluşabilecek diş sorunları en aza ya da sıfıra inecektir. Sizde bebeğiniz de keyifli bir dokuz ay geçirebilirsiniz.