Biberon Çürüğüne Dikkat!

0
1160

Biberonla beslenme alışkanlığı olan bebeklerin gün içerisinde tükettikleri sütün bir miktarı ağız içinde birikerek bakteri oluşumuna sebep olur. Bu bakterilerden kaynaklı oluşan diş çürüklerine ”biberon çürüğü” denir.

Özellikle gece uyumadan önce ya da uyuma esnasında içirilen süt biberon çürüğü riskini iki kat arttırmaktadır. Birde içine bal, pekmez, şeker gibi tatlandırıcı maddeler de eklediyseniz çürüklere açık davetiye çıkarttınız demektir. Gece ağız içinde ki tükürük salgısı azaldığı için dişler hiçbir şekilde temizlenmemektedir ve bakteriler tüm gece ağız içerisinde çalışarak dişin tüm yüzeyini kaplayan mine tabakasını bozarlar. Önce beyaz peynir gibi yumuşak bi yapı oluşur daha sonrasında sarı- kahve tonlarında çürükler görünür.

Biberon Çürüklerinin Ağız içinde ki Görüntüsü

Biberon çürükleri; ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozuklukları gibi bebeğinizin yaşam kalitesini düşüren olumsuzluklara sebep olur. Biberon çürükleri tedavi edilmez ise ileri ki yaşlarda diş çapraşıklığına ya da çene gelişim bozukluklarına neden olabilir.

Biberon Çürüğünü Engellemenin Yolları

  • Bebeğin ağızında biberon ile uyumasına engel olun.
  • Her beslenmeden sonra ağız içini ve dişlerini nemli bir tülbentle temizleyin. Eğer temizleyemiyorsanız biberonla su içirerek ağız içinde ki sütün giderilmesini sağlayın.
  • Biberon içerisine ya da emziğine bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılar koymayın.
  • 2 yaşından önce biberon alışkanlığını kesmeyen çalışın.
  • Ve dişlenme dönemi başladıktan sonra düzenli olarak hekiminize ya da bir pedodonti uzmanına kontrole götürün.