“Bir Diş” Deyip Geçmeyin!

0
675

‘Bir diş deyip’ geçersek ne mi olur?

O diş çürümeye başlar belki ağrı yapar belki ağrı yapmadan sinsice çürümeye devam eder. Önce ağız içinde görünen kısmı çürür daha sonra çürük, dişin köküne ilerler. Şiddetli ağız kokusu yapar. Gargara yaptın sakız çiğnedin bir şekilde kokuyu tölere ettin. El mahkum en sonunda çalacaksın bir diş hekiminin kapısını. İş işten geçmiş olacağı için çekelim diyecek hekimin sana. Çektireceksin mecbur ağzında bakteri yuvası ile yaşayamazsın. Dişin çekildi ‘aman nasıl olsa bir sürü dişim var’ diyeceksin. Dert etmeyeceksin di mi? Film şimdi başlıyor asıl bu kısmı fragmandı sadece.

Çekim yerin iyileşecek ağzında koca bir boşluk. Çene kemiğinin o kısmı fonksiyondan çıkmış artık benim işim bitti dur ben eriyim diyecek. Çene kemiğin erimeye başlayacak. Diğer dişler boş durur mu? Dur biz şu boşluğa doğru bir yamulalım diyecekler. Bütün dişler yamulup kapanışın değiştikten sonra ağız içinde ki tek diş sorunsalının kapanışını yapmış olacaksın. Hay allah oysa ki ‘TEK BİR DİŞTİ’ sadece !

Unutmayalım ki başımıza ne geliyorsa ‘bir kereden bişey olmaz’ mantığından geliyor. Bir kereden çok şey olduğu gibi bir dişten de çok şeyler olabiliyor..