İmplant | İmplant Tedavisi

0
557

İMPLANT NEDİR?

İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklinde ki yapay bir diş köküdür. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algıladığından, implantlar çoğunlukla titanyumdan yapılmaktadır ve implantların yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir. İmplant tedavisinin diş hekimliğinde çok yaygın kullanım alanı bulma nedeni; tek diş eksikliklerinden, hiç dişi olmayan hastalara kadar çok geniş bir yelpazede uygulanabilir olmasıdır. Bu uygulama komşu dişlere hiç müdahale edilmeden gerçekleştirilir. Gerek çiğneme hissinin normale en yakın olması, gerekse diğer dişlere müdahale etmeden tedavi imkanı yaratması; yaşadığımız yüzyılda implant içeren yöntemleri, en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri haline getirmiştir.

TEK DİŞ İMPLANT UYGULAMASI

KİMLERE İMPLANT UYGULANABİLİR?

Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı diş etleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Bazı durumlarda kemiğin miktarı implant yerleşimi için yeterli olmaz. Eğer kemik kaybı fazla ise, ileri teknikler uygulanarak implant yerleştirilecek uygun alt yapı sağlanır ve sonrasında implant yapılır.

İMPLANT UYGULAMASI NASIL YAPILMAKTADIR?

İmplant uygulaması genellikler iki aşamada gerçekleştirilir. Daha ileri cerrahi uygulama gerektirmeyen, standart bir implant uygulaması için ilk aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi yapılarak bölgenin uyuşması sağlandıktan sonra önceden ölçülüp belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun implant yuvası açılır ve uygun implant bu yuvanın içine vidalanarak yerleştirilir. Yuvaya yerleştirilen implant bir süre uykuya bırakılır (4-6 ay) ve kemikle kaynaşması beklenir. Uygulamanın ikinci aşamasında ise kemikle bütünleşmek için diş etinin altında bırakılan implantın üstü açılır, dişi taklit eden abutment denilen küçük parça vidalanır ve protez işlemlerine başlanır.

yukarıdan aşağıya
Kuron, Abutment ve İmplant

İMPLANT OPERASYONU SIRASINDA AĞRI DUYAR MIYIM?

İşlem esnasında implant uygulanacak bölgeye lokal anestezi yapıldığı için acı ya da ağrı hissedilmez. Bazı tıbbi gereklilikler, bazen de hastanın isteği doğrultusunda bilinçli sedasyon (gülme gazı) ya da genel anestezi gerekebilir. Operasyon öncesi ya da sonrası hekimin tercihine göre hastaya antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilebilir. İmplant uygulaması yapılan hastaların büyük çoğunluğu diş çekiminde duyulandan daha az bir rahatsızlıktan bahsetmektedirler.

İMPLANTLAR YERLEŞTİRİLDİKTEN SONRA PROTEZ NE ZAMAN YAPILABİLİR?

İmplantların yerleştirildikten sonra kemik ile kaynaşması (osseointegrasyon) için, eğer ileri uygulamalar yapılmamış ise kemik tozu (greft) ve zarı (membran) gibi. Hastanın yaşı, kemik kalitesi ve sistemik durumuna bağlı olarak 4 ile 6 ay arasında değişen kemik iyileşme süresi gerekmektedir. Günümüzde kullanılan implantların yüzey özelliklerinin gelişmesiyle, eğer implant kemiğe bağlı olarak yeterli kuvvet ile yerleştirilebilmiş ise fonksiyona geçmeyen ya da bazı durumlarda fonksiyonda olan geçici implant üstü protezler yapılabilmektedir. Daha çok ön bölge gibi estetik kaygıyı arttıran diş kayıpları sonrası yapılan implantlar için tercih ediliyor geçici protezler. İmplant üstüne yapılacak protezin zamanını belirleyen bir çok faktör bulunmaktadır. Diş hekiminiz ayrıntılı değerlendirme sonrası doğru zamanlamayı, sizin beklentilerinizi de dikkate alarak belirleyecektir.

İMPLANTLARIN UZUN ÖMÜRLÜ OLABİLMESİ NELERE BAĞLIDIR?

İmplantlar da, dişler gibi diş eti ve kemik ile ilişkidedir ve bu yapılarda oluşabilecek rahatsızlıklar implantları etkileyebilmektedir. Ağız bakımı iyi yapılmadığında, implantların çevresinde ki diş eti iltihaplanarak implantitis denilen diş eti hastalığına sebep olur ve implantların kaybına sebep olabilir. Doğal dişlere olduğu gibi implantların çevresine de doğru bir ağız bakımı uygulayıp, rutin kontrollere gidilerek implantların ömür boyu ağızda sağlıklı kalması sağlanabilir.