Ramazan’da Ağız Kokusuna Dikkat!

0
993

Ramazan ayında günlük beslenme alışkanlıklarımız değişmektedir. Günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün beslenirken ramazan ayında beslenme 2 öğüne düşmektedir. Ortalama 14-15 saat öğün arası vardır. Bu nedenle hem genel sağlık hem de ağız diş sağlığı etkilenmektedir. Ağız ve diş sağlığı oruçluyken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Oruç tutanlarda ağız kuruluğu, ağızda kötü koku ve kötü tat olma olasılığı daha yüksektir. Bunun sebebi oruçluyken ağız ortamının uzun süre kuru kalması ve tükürük miktarının azalmasıdır. Dolayısıyla daha çok bakteri üremektedir, ağız ortamı tükürükle yıkanamadığı için ve yutkunma azaldığından ağız ortamındaki bakteriler yutarak yok edilememektedir. İyi temizlenemeyen diş yüzeyleri, diş aralarında biriken besin artıkları, boğazdan ve mideden gelen bakterilerde koku sebebidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre boğaza su kaçırmadan ağız çalkalamak ve diş fırçalamak orucu bozmamaktadır. Macunsuz bir fırça ile dişlerimizi, dil fırçası ile dilimizi fırçalamak ve arayüz fırçası ya da diş ipi ile dişlerimizin arasında biriken besin artıklarını temizlemek ağız ortamının daha ferah ve temiz olmasını sağlayacaktır. Gün içinde bu şekilde birkaç defa ağız içi temizliği yapmakta fayda vardır.

Ağız içi temizliği yapmak tek başına yeterli değildir. Ramazan ayı boyunca tükettiğimiz yiyecek ve içeceklere de dikkat etmeliyiz. İşlenmiş gıdalar, şekerli, yağlı ve aşırı baharatlı ürünler tüketilmemelidir. Bu besinler terleme ve nefes yoluyla dışarı atıldıkları için terin ve nefesin kötü kokmasına neden olur. İftar ve sahur arası süreçte olabildiğince su tüketmekte fayda vardır.

Hayırlı Razamanlar..