Ağız Kokusu

0
811

Ağız kokusu nedir? Neden olur? Ağız kokusu bir hastalık mıdır? ve Bulaşıcı mıdır?  Ağız kokusuyla ilgili akla gelen bir çok soruyu cevaplayalım.

Ağız Kokusu Nedir?

Birden fazla kişi, günün herhangi bir saatinde yakın temasa gerek olmadan aynı bireyin ağzında çirkin koku tespit ediyorsa ve bu durum en az birkaç ay boyunca kesintili veya kesintisiz olarak devam ediyorsa, birey bu çirkin kokuyu kendisi duymuyor olsa bile bu klinik tabloya ” ağız kokusu” denir.

Neden Olur?

Ağız kokusunun bir çok nedeni vardır. Maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • Fizyolojik Ağız Kokusu; Sabahları meydana gelen ve ilk bir kaç saat içerisinde kendiliğinden geçen ağız kokusudur. Yaşayan her bireyde fizyolojik ağız kokusu bulunur.
  • Dil Kaynaklı Ağız Kokusu; Dil sırtında biriken besin artıkları ve bakteri plaklarından kaynaklanan ağız kokusudur.
  • Boğaz-Sinüs Sebepli Ağız Kokusu; Yutak- gırtlak, bademcikler, sinüsler, burun mukozası ve çevre dokularda herhangi bir bakteri kaynağı bulunuyorsa bunlardan kaynaklı oluşan ağız kokusudur.
  • Sindirim Kanalı Kaynaklı Ağız kokusu; Yemek borusundan bağırsaklara kadar sindirim kanalının herhangi bir yerinde aromatik gaz kaynağı bulunuyorsa ve bu ağıza ulaşıyorsa ağız kokusu meydana gelir.
  • Nefes Kokusu; Alt solunum yollarında ki bir enfeksiyona(bulaşıcı hastalık) bağlı olarak soluk verme havasında bir koku bulunması.
  • Psikolojik Kaynaklı Ağız Kokusu; Bireyin düşüncelerinde ”ağız kokusu takıntısı” vardır. Fizyolojik koku dışında bir ağız kokusu yoktur ama birey şiddetli bir ağız kokusu olduğunu zanneder. 

Ağız Kokusu Bir Hastalık Mıdır?

Ağız kokusu bireyin fiziksel, ruhsal ve mental(beyinsel) iyilik halini bozduğu için bir hastalıktır.

Ağız Kokusu Bulaşıcı Mıdır?

Ağız kokusu enfeksiyon değildir. Hem bulaştırılmaz hemde bulunduğu yerde bağışıklık sistemiyle bağlantısı bulunmadığından iltihabik de değildir.