“Porselen Inley” İle Daha Estetik Bir Ağız

0
879

Porselen inley; kompozit (ışınlı dolgu) ya da amalgam dolguların bazı dezavantajlarına karşı laboratuvar ortamında kişiye özel olarak üretilen bir dolgu çeşitidir. Kompozit dolguların dezavantajı ışınlanma esnasında bir miktar büzülmesidir. Büzülmeden kaynaklı diş duvarı ile dolgu arasında açıklık kalması zamanla orada bakteri artışına sebep olarak dişin yeniden çürümesine olanak sağlayabilir. Bunun yanı sıra zamanla aşınmalar ya da kırılmalar görülebilir. Amalgam dolgular ise uzun yıllar ağız içinde kullanılsada günümüz çağında estetik açıdan artık tercih edilmemektedir.

İnley dolgular ise bu olumsuzlukları bertaraf ederek en çok tercih edilen tedavi şekillerinden biri haline gelmiştir. Dolguyu destekleyecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığında ve diş kuron (kaplama) olacak kadar zarar görmediyse en iyi çözümlerden biri inley dolgudur. İyi yapılmış inley bir dolguyu; ağız hijyeni iyi olan ve dişlerine düzenli bakan bir birey uzun yıllar kullanabilir.

”Peki inley dolgular nasıl hazırlanır?”

Önce dişin çürük kısmı temizlenerek kavite (çürük boşluğu) oluşturulur. Hekiminiz özel ölçü materyalleriyle tüm ağızınızın kalıbını alır. Alınan bu kalıp laboratuvar ortamında alçı şekline dönüştürülür. Ölçüde çıkan kaviteye porselen inley dökülür ve fırınlanır. Hazır olduğunda hekiminiz size özel hazırlanan inley parçasını dişin boşluk kısmına yapıştırır ve tedavi tamamlanmış olur.