100 Kişiden 80’inde Ortodontik Anomaliler Var…!

0
862

Modern çağın hastalıklarından biride ortodontik bozukluklar. ”Bizde genetik herkeste çapraşık diş var”. Git bak bakalım büyükannene büyükbabana var mı çapraşıklık.

Eskiden bu kadar yaygın değildi çene gelişim problemleri çapraşık dişler. Ne zaman ki çocuklar püre kıvamında beslenmeye başladılar o zaman grafikte hızla artış göstermeye başladı. Bebeklik çağında yanlış beslenmeden kaynaklı çene gelişimi yeterli seviyeye gelmiyor. Çene gelişemediği için dişler doğru yerlerde konumlanamıyor ve ortaya estetik açıdan, sosyal açıdan, psikolojik açıdan, sağlık açısından bireyi zedeleyen bir görüntü çıkıyor.

Çene gelişim çağında, sert besinlerle gelişimi desteklemek yerine yumuşak gıdalar yedirerek gelişimi köreltiyoruz. Vereceksin havucu, elmayı, armutu eline kemirsin hem çenesi gelişsin hem güçlensin.  Annelerimiz babalarımız püreyle mi beslenmiş bizler medeniyet adı altında modern olacağız diye herşeyi rondadan geçiriyoruz öyle yediriyoruz çocuklarımıza. Bu yüzden her 100 kişiden 80’inde ortodontik bozukluk var. Çünkü her 100 kişiden 80’i besinleri püreye çeviriyor..