Kayıp Dişlerde İmplant Dönemi

0
1366

İmplantlar, çene kemikleri ile birleşebilen titanyumdan üretilen çivilerdir. Hiç dişi olmayan ya da bir ve/veya birden fazla dişi olmayan hastalara yeterli miktarda kemik varsa implant yapılabilir. Kemik seviyesi yeterli olmayan hastalara kemik tozu gibi farklı cerrahi işlemler uygulanarak implant yapmak mümkündür. İmplant üzerine yapılan iki tür protez vardır. Bunlar; implant destekli hareketli protezler ve implant destekli sabit protezlerdir.

İmplant Destekli Hareketli Protezler

Adı üzerinde hareketli yani takıp çıkartılabilen protezlerdir. Dişsizlik sorunu çeken hastaların implanta başvurma nedenleri arasında ilk sırayı takıp çıkartmalı yani hareketli protez takmak istememeleri alıyor. Bu durumda akla gelen ilk soru ”Madem hareketli protez takacağım niye implant yaptırıyorum?” oluyor.

Çünkü hareketli protezler zamanla tutucuklarını yitirirler tutuculuklarını attırmak ve stabilizeyi sağlamak için implantla desteklemek gerekir. Çene içerisinde yer alan implantların hareketli tam protezin içerisindeki yuvalara yerleşmesi sayesinde protezlerde yemek yeme ve konuşma fonksiyonları daha etkin şekilde yapılabilmektedir. Çene kemiği diş kaybı yaşayıp fonksiyondan çıktıktan sonra zamanla erimeye başlar implant çene kemiğini fonksiyona soktuğu için erimeyide durdurur. Hareketli protez için alt çeneye en az 2-4, üst çeneye ise 4 implant uygulamak tedavinin başarısı için gereklidir.

İmplant Destekli Sabit Protezler

Tek kronlar, çeneye yerleştirilen vida ve protezler şeklinde uygulanır.

Tek kuron implant uygulaması

İmplant üstü sabit protez bir ya da birden fazla dişe porselen kuronlar halinde yerleştirilir. İmplant üstü sabit protezler, tek kuron ya da tüm protez şeklinde uygulanır.

Kısmı diş eksikliklerinde bölgesel implant uygulaması

 

Tamamen dişsizlikte sabit implant uygulaması